Jarní novinky

21.04.2018

Koncem zimy a začátkem jara měli členové spolku Derbianus napilno. V letošní sezóně jsme se nakonec dočkali v rezervacích Bandi a Fathala 14ti mláďat, kterým nyní hledáme jejich jména. Za příspěvek 2000 Kč či více si je můžete pojmenovat osobně. Další informace najdete na webu Darujme.cz.

V rezervaci Fathala také od března visí naše nové komunikační plachty! A tak se o našem záchranném programu tak dozví i ten, kdo nás zrovna nepotká v terénu. 

V rezervacích jsme letos prvně otestovali i drony, které nám mohou pomáhat v monitoringu zvířat a odhalit nově narozená mláďata. Potvrdily to zkušební lety Meyer Etienne De Kock a Carlos Castillo, studentů FTZ ČZU v Praze. Ukázalo se, že díky dronu lze monitorovat nejen počty dospělců a mláďat, ale detekovat i březost či fyzickou kondici zvířat.

Poprvé od roku 2006 proběhlo také sčítání zvěře v senegalském národním parku Niokolo Koba, ke kterému byla přizvána i Pavla Hejcmanová.  Zpozorovaná zvířata zaznamenávali účastníci mise do speciální monitorovací aplikace, s jejíž pomocí následně spočítali denzitu a distribuci velkých zvířat v parku. Antilopy Derbyho sice v parku zahlédnuty nebyly, ale jejich přítomnost byla potvrzena alespoň nálezem jejich trusu.

Veškeré úsilí v Senegalu bylo dovršeno dubnovou návštěvou v Británii, konkrétně Knowsley Safari Parku, kde proběhlo i setkání se samotným Lordem Derby.