fr-Výroční zpráva 2019

14/09/2020

Vážení přátelé antilop a africké savany,
rok se s rokem sešel (vlastně už docela dávno) a je načase se ohlédnout. Rok 2019 byl jistě rokem přelomovým. Oficiálně jsme zaměstnali jednu z našich dlouholetých senegalských spolupracovnic, Henriette Diarra, která se postupně stává duší senegalské části našeho působení. Její diplomatický talent a grácie, s níž dokáže podat témata ochrany přírody a ohrožených druhů, jsou pro antilopy Derbyho požehnáním. Celý rok jsme zvolna postupovali se založením lokální dceřiné asociace Derbianus Senegal, kde by kromě Henriette měli hrát prim ještě naši další senegalští kolegové, mimo jiné náš dlouholetý partner ve vzdělávání dětí Zao (Moustapha Mbengue).

V roce 2019 se nám také povedlo v rámci Fakulty tropického zemědělství získat evropský projekt zaměřený na mezinárodní mobility, který nám umožňuje zahájit výměny studentů a pedagogů mezi ČZU v Praze a UCAD (Université Cheikh Anta Diop) v Dakaru. Těšíme se na možnost sdílení našich studijních programů se senegalskými kolegy a věříme, že tento projekt bude přínosný pro rozvoj kapacit pro ochranu velkých kopytníků v Senegalu.

Naším velkým přáním zůstává podpořit DPN v aktivitách směřujících k záchraně posledních volně žijících antilop Derbyho v Niokolo Koba. Začínáme ale pracovat i v dalších parcích západní Afriky a podporovat další druhy antilop, které by v blízké době mohl potkat podobný osud jako antilopu Derbyho. Hledáme střípky původní savany, kde antilopy Derbyho kdysi žily nebo mohly žít a věříme, že se mohou stát druhem, který znovu oživí celou západoafrickou savanu.

Děkujeme vám za podporu, zůstaňte s námi.

Za tým Derbianus Conservation, z. s.

doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D.

Předsedkyně 


Celou výroční zprávu si stáhnete kliknutím na obrázek: