Informace k výstavě

KLENOTY ZÁPADOAFRICKÉ SAVANY

  

Objevte fascinující svět západoafrické savany objektivem fotoaparátu členů expedice 7x7 Family.

Tato výstava zdůrazňuje význam zachování biologické rozmanitosti a ochrany ohrožených druhů, jako je antilopa Derbyho, největší antilopa na světě.

Více informací o jednotlivých fotografiích naleznete zde:

Antilopa koňská (Hippotragus equinus)

Antilopa koňská se vyskytuje v subsaharské Africe. Zatímco její jihoafrické a východoafrické populace se rychle zmenšují, antilopa koňská patří mezi nejvíce rozšířené druhy západoafrické savany. Jedná se o symbol Národního parku Niokolo Koba v Senegalu, který je jedním z nejvýznamnějších chráněných území v západní Africe. O tom vypovídá samotný název národního parku, protože místní komunity říkají antilopě koňské "koba". 

Klubák africký (Buphagus africanus) a antilopa koňská (Hippotragus equinus)

Klubáci jsou malí ptáci rozšíření napříč subsaharskou Afrikou. Jsou vynikajícími pomocníky antilop a jiných savců, z jejichž srsti odstraňují klíšťata a další vnější parazity. Často se pohybují společně s velkými antilopími stády. Na této fotografii je zachycen klubák africký za letu po návštěvě antilopy koňské, která patří mezi největší a zatím stále běžné druhy západoafrické savany.

Varan nilský (Varanus stellatus)

Na fotografii je zachycen varan nilský, který je běžným plazem západoafrické savany. Se svou úctyhodnou délkou až dva metry patří mezi největší ještěry na světe. Tito varani se často pohybují v blízkosti vodních zdrojů, kde je můžeme spatřit při shánění potravy nebo vyhřívání se na slunci na stromech nebo kamenech.

Buvol krátkorohý (Syncerus caffer brachyceros)

Afričtí buvoli jsou velcí kopytníci obývající podstatnou část subsaharské Afriky. V porovnání s dobře známými černými buvoly východoafrických a jihoafrických savan jsou západoafričtí buvoli krátkorozí menší a mají kratší rohy. Za nejmenšími africkými buvoly bychom však museli cestovat do deštných lesů střední Afriky, kde žije oranžově zbarvený buvol pralesní. Západoafričtí buvoli jsou typičtí různorodým zbarvením od oranžové po černou, které je patrné na fotografii.

Prase savanové (Phacochoerus africanus)

Prase savanové je rozšířeno po celé subsaharské Africe a patří mezi nejčastější obyvatele západoafrické savany. Tito býložravci žijí ve skupinách o několika jedincích a často se nacházejí i mimo chráněná území. Nebojí se přiblížit lidským osadám, kde je často můžeme sledovat při hledání potravy.

Antilopa Derbyho (Tragelaphus derbianus derbianus)

Na této fotografii vidíme smíšené stádo západního poddruhu antilopy Derbyho, které představuje typickou sociální strukturu těchto antilop. Jádro stáda, tvořené samicemi a mláďaty, je především v období rozmnožování doprovázeno několika dospělými samci. Činnost stáda je vysoce synchronizovaná a všichni jeho členové se pohybují, odpočívají a pasou společně. Mláďata se sdružují ve "školkách" hlídaných staršími členy stáda.

Antilopa Derbyho (Tragelaphus derbianus derbianus)

Na této fotografii je zachyceno jedno z mláďat letošní sezóny. Antilopy Derbyho se rozmnožují jednou ročně a samice rodí jedno mládě po březosti trvající osm měsíců. Porody se většinou odehrávají na začátku období sucha, proto jsou prosinec a leden nejlepší dobou pro cesty do Senegalu za účelem obdivování čerstvě narozených mláďat. Věk mláďat lze odhadnout pomocí velikosti rohů. Ty začínají antilopám Derbyho růst až po narození a ke špičce ucha dosahují ve věku čtyř měsíců. Mládě na fotografii je proto přibližně dva měsíce staré. 

Veverka sluneční (Heliosciurus gambianus)

Tento hlodavec je častým druhem afrických stromových savan na sever i na jih od pásu rovníkových deštných lesů. Veverka sluneční je převážně stromový druh a jen zřídka tráví čas na zemi. Běžně se přibližuje k lidským osadám, takže pokud se vydáte do oblasti afrických savan, pravděpodobně se s ní setkáte. 

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius)

Přestože hroši byli v minulosti rozšířeni kolem všech velkých afrických řek, dnes jejich počet klesá. Na svou velikost jsou překvapivě rychlí, dovedou vyhnat nepřátele ze svých teritorií a jejich útoky mohou být smrtelné. Hroši mají sice nebezpečnou stránku, ale jsou také ohrožení. Mezi hlavní hrozby patří nelegální lov pro maso a zuby, které mají podobné využití jako slonovina. Tlak na hroší populaci vyvíjí také konflikt s lidmi o vodní zdroje, a to především v období sucha.

Kočkodan husarský (Erythrocebus patas)

Kočkodan husarský je druh primáta, který najdeme napříč africkým kontinentem od Senegalu po Keňu a který patří mezi běžné obyvatele západoafrické stromové savany. Díky svým dlouhým nohám jsou kočkodani velmi rychlými běžci, a právě při běhu je můžeme často pozorovat. Velmi blízké setkání s nimi je ale nepravděpodobné, protože přímého kontaktu s lidmi se straní.

Antilopa Derbyho (Tragelaphus derbianus derbianus)

Samci i samice antilopy Derbyho mají rohy, které používají na obranu svých potomků a přírodních zdrojů. V rámci stáda má každé zvíře svou pozici v hierarchii, získanou a udržovanou pomocí soubojů. Antilopy Derbyho se rohy učí využívat od útlého věku, o čemž svědčí i tato fotografie mladé samice během tréninku používání rohů. 

Antilopa Derbyho (Tragelaphus derbianus derbianus)

Na této fotografii vidíte mladého samce západního poddruhu antilopy Derbyho. Věk antilop lze určit pomocí tvaru rohů. Tento jedinec má na rohu pouze jeden závit, což prozrazuje, že se jedná o dvouleté zvíře. V pozadí stojí maximálně dva měsíce staré mládě antilopy Derbyho. Kromě antilop je na této fotografii zachycen také jejich dobrý přítel klubák africký (Buphagus africanus), sedící na samcově hlavě. Tento malý pták pomáhá antilopám zbavit se externích parazitů.

Podpořte ochranu antilop!